مقالات ایستافو سایبان پارکینگ

اجرای سایبان پارکینگ

فنی و مهندسی

طراحی و اجرای سایبان پارکینگ


 

 

ایستافو

 

سایبان پارکینگ سازه ای عمدتا فلزی با نوعی از پوشش برای حفاظت از خودرو و اتومبیل در مقابل عوامل طبیعی و غیر طبیعی است.
طراحی سایبان پارکینگ خودرو مستلزم شناخت کامل از مواد و متریال مورد نظر، میزان بودجه و هزینه . محل مورد نظر نصب و اینکه برای چه نوع از خودرویی ساخته می شود، است.
مرحله اول طراحی سایبان از نظر ایستافو بستگی به نوع پوشش سقف پارکینگ دارد زیرا پوششها را از نظر انعطاف می توان به دو گروه انعطاف پذیر و غیر انعطاف پذیر تقسیم بندی کرد.
معمولا جهت استفاده از پوشش های انعطاف پذیر برای سقف سایبان پارکینگ اتومبیل ( مانند پلی کربنات / upvc ) سازه و اسکلت کلی سایبان بصورت منحنی طراحی میگردد و جهت استفاده از پوشش های غیر انعطاف پذیر از طرحی مستقیم و بدون منحنی بصورت شیب دار یا بصورت شکسته استفاده می شود(مانند ایرانت / ساندویچ پنل /  طرح سفال) .ایستافو

سایبان پارکینگ سازه فلزی


مرحل دوم طراحی سایبان پارکینگ شناخت مواد و متریالی است که برای سازه و استراکچر سایبان بکار میرود.
عمدتا در ساخت سایبان ها از فلزات ( مانند پروفیل / ناودانی / تیرآهن/لوله / تیرورق) استفاده می شود. از طرفی اکثر سایبان پارکینگ ها بصورت تک پایه ( شبه کنسول) طراحی و ساخته می شوند، این امر به حرکت راحت تر خودرو هنگام عبور کمک بسزایی مینماید. حال این موضوع مستلزم شناخت کافی از فنداسیونی مناسب و مطمئن است زیرا بار و لنگری که سایبان در مواقع مختلف(بدون بار/ دارای بار برف/ وزش باد) ایجاد میکند تمایل سازه به ریزش و تخریب را بالا می برد.

 

نصب سایبان پوشش upvc


حال برای برطرف کردن نگرانی ناشی از بار و لنگر ها ناشی از نیرو های خارجی می توان از چند ترفند ساده بهره برد.
خرپا سازی : این امر درصد ریسک را بشدت کاهش داده و همچنین وزن سازه را نیز پایین می آورد
کابل کشی: استفاده از کابل یا سیم بکسل های صنعتی برای مهار حرکت و لنگر بازو و کنسول سایبان پارکینگ
تیرورق: استفاده از ورق های فلزی یا فولادی با مقطعی بصورت I ,H  که صلبیت و استحکام سازه را نیز تامین میکند و همچنین با استفاده از برشکاری cnc میتوان علاوه بر زیبایی بر سطخ ورق فولاد از وزن آن کاست.
ستون لوله: استفاده از لوله به جهت دوار بودن سطح مقطع آن  که ممان اینرسی بهتری نسبت به باقی مقاطع دارد و باعت تقسیم و گسترش نیروهای اعمالی میشود نیز مناسب است. istafo
نوردکاری(خمکاری): این موضوع را می توان در روشهای فوق الذکر بکار برد و روشی تلفیق را ابداع نمود. زیرا نورد کاری باعث ایجاد تراکم در سطح مقطع ستون می شود و صلبیت را نیز افزایش میدهد.

سقف استخر سایبان ماشین


از نظر ایستافو بهترین موقعیت قرارگیری خودرو زیر سایبان پارکینگ بصورت 2 خودرو بین دو ستون می باشد. به عبارتی هر 2 خودرو باید در فضایی بین دو ستون اصلی سایبان پارکینگ قرار بگیرند و فرمول طراحی تعداد ستونها بدین صورت است: ( تعداد خودرو÷2 + 1 = تعداد ستون ها ) از طرفی برای ایجاد نظم در چیدن ستونها بهتر است از ردیفهای زوج برای سایبان استفاده کرد به عبارتی سایبان پارکینگ را برای زوج خودرو ها طراحی کرد (2.4.6.8.10) این موضوع باعث یکنواختی در چیدن ستونهای اصلی میشود.
مثال: ما می خواهیم برای 8 خودرو سایبانی طراحی کنیم :
تعداد ستون=> 8÷2 + 1 => 5 ستون   |0 0|0 0|0 0|00|                                


ابعاد سایبان پارگینگ طبق استاندار 5.5 * 2.5 متر در نظر گرفته شده است ولی نظر ایستافو ابعاد 6*2.5 متر می باشد زیرا ابعاد خودرو های گوناگون با یکدیگر متفاوت است و ما ملزم به در نظر گرفتن بزرگترین اندازه برای خودرو سواری هستیم از طرفی این ابعاد نسبت به ارتفاع سقف سایبان پارکینگ کمبود فضا دارد و ممکن است استفاده بهینه را نداشته باشد. همچنین ارتفاع سقف سایبان پارکینگ خودرو 2.5 الی 3 متر در نظر گرفته میشود.
مرحله سوم طراحی سایبان پارکینگ شناخت وکافی از فنداسیون ها و نحوه طراحی و اجرای آنها می باشد.
با توجه به مطالب فوق ما ملزم به استفاده از فنداسیون هستیم که بتواند وزن . بار و لنگری که سایبان پارکینگ در مواقع مختلف ایجاد می کند را مهار نماید. حال میتوان از چند نوع فونداسیون بهره برد. ایستافو
1.فنداسیون پاشنه ای: این نوع فنداسیون بهترین نوع  برای تکیه گاه ستون های اصلی سایبان پارکینگ میباشد.
2.فنداسیون وزنی: این نوع فنداسیون با ایجاد وزن بالا مانع از واژگونی سازه می شود و در مناطق بادخیز یا برف خیز استفاده میشود. البته این نوع از فنداسیون مستلزم هزینه بالای حفاری . آرماتور بندی و استفاده از انکربولت های بلندی است.

 

برشکاری جوشکاری


3.فنداسیون شناژ یا نواری: این فنداسیون مطئمن بوده و برای مناطقی مناسب است که امکان حفاری عمیق وجود ندارد. ویژگی دیگر این نوع فنداسیون اتصال پایه ستونهای به یکدیگر است و در مقابل نیرو های اعمالی مقاوت خوبی دارد.

نویسنده : امیر قاسم نژاد

منبع : واحد تولید محتوا ایستافو

CATALOG DOWNLOAD