مقالات ایستافو سایبان پارکینگ

رنگ کاری سازه فلزی

فنی مهندسی

انواع رنگ و ضد زنگ برای سازه های فلزی


 

ایستافو رنگ کاری

 

سازه های فلزی همانطور که در مقابل نیرو های اعمالی کششی و فشاری و خمشی و برشی دارای مقاومت است و استحکام قابل توجه ای در مقابل این گونه از نیرو ها دارد به همان صورت نیز در مقابل عواملی از قبیل رطوبت و آب بسیار آسب پذیر است و در مجاورت و ترکیب شدن با این دو عامل دچار اکسید شدن . زنگ زدگی و در نهایت پوسیدگی می شود.

برای رفع این موضوع از انواع پوشش برای حفاظت از سطح خارجی بدنه سازه و عضو فلزی استفاده میکنند.

مقاومترین نوع پوشش آبکاری فلزات می باشد که بوسیله آن پوششی با ضخامتی معین برو روی سطح فلز را پوشانده و ارتباط سطح خارجی فلز را با محیط  جوار بصورت کلی قطع می نماید. ایستافو

 

سایبان پارکینگ ساخت سایبان

 

متداول ترین روش آبکاری در بین فلزات آبکاری گالوانیزه یا گالوانیزه کردن است این نوع از پوشش عنصر (روی) است  در مقابل رطوبت . آب . گرما و سرما . پوسیدگی و زنگ زدگی مقاوم است و بصورت گرم در حوضچه ای از گالوانیزه داغ صورت میگیرد. مایع گالوانیزه در شیار و حفره های سطحی فلز که بسیار ریز هستند نفوذ میکند و جایگاه خود را تثبیت و محکم می نماید به همین دلیل در مقابل ضربه نیز مقاوم است.

نوع بعدی پوشش از خانواده رنگ های شیمیایی است و دارای تنوع زیادی می باشد.

از نظر ایستافو برای پوشاندن سطح فلزات بهترین گزینه استفاده از آستر اپوکسی و رنگ پلی اورتان است.

رنگ ها و آستر های متداول در صنعت فلزات و سازه بشرح ذیل می باشد.

 

سازه فلزی ایستافو

 

رنگ روغنی . رنگ پلی اورتان . رنگ اپوکسی. / آستر ضدزنگ . آستر زینک کرومات . آستر اپوکسی

رنگ روغنی برای موارد معمول و دارای اهمیت پایین مورد استفاده قرار میگیرند و دارای مقاوت کمی در بین رنگ ها میباشند. اغلب برای آستر و لایه زیرین این نوع از رنگ از ضد زنگ معمولی در بازار و یا زینک کرومات استفاده میشود.

رنگ پلی اورتان پوششی است بسیار مقاوم دارای چسبندگی بالا و سرعت خشک شدن زیاد است. رنگ پلی اورتان دارای حلالی است به نام هاردنر یا سخت کننده که مایعی چسبناک است و قدرت چسبندگی پلی اورتان را بشدت افزایش میدهد  از همین رو به دو جزئی نیز معروف است. البته حلال دیگری  به نام تینر پلی اورتان وجود دارد که برای رقیق کردن مواد اولیه پلی اورتان مورد استفاده قرار میگیرد این تینر تشابه زیادی به تینر 20000 دارد و بسیار خطرناک است. 

ساخت صنایع فلزی ساخت سوله

 

نکته قابل توجه برای استفاده از رنگ پلی اورتان برای انواع سازه های فلزی آستر یا لایه زیرین آن است چرا که باید از آستر مقاوم تری نسبت به رنگ پلی اورتان و تینر حلال آن استفاده کرد مانند آستر اپوکسی یا آستر پلی اورتان . اگر از پوشش ضد زنگ معمولی استفاده شود تینر موجود در رنگ پلی اورتان لایه زیرین را دچار آسیب و سوزاندن می نماید و این امر بعد از مدتی باعث برچیده شدن رنگ پلی اورتان می شود.

رنگ پلی اورتان در مقابل عوامل جوی از قبیل گرما . سرما . آب . رطوبت. باران. ضربه بشدت مقاوم است و در بلند مدت دچار پوسیدگی نمی شود.

نصب سوله ایستافو سقف و سایبان

 

قبل از اجرای عملیات رنگ کاری سطح فلز و سازه باید از هر گونه آلودگی و مواد اضافی تمیز شود. بهترین نوع تمیز کاری اجرای عملیات سند بلاست یا شات بلاست است. در این روش هوا بوسیله ریزدانه های شنی و با سرعت بالا توسط ابزاری به نام تفنگ به سطح سازه پرتاب میشود و آلودگی ها را رفع مینماید و در نتیجه سطح فلز به رنگ استیل و براق در خواهد آمد.

روش بعدی استفاده از انواع فرچه های سیمی است یا بصورت دستی یا با استفاده از ابزارلات برقی مانند سنگ فرز که میتوان زنگ زدگی . آلودگی خاک . غبار و پوسته های اضافی را تمیز کاری نمود. برای شستشوی بدنه فلز و سازه فلزی و زدودن روغن و چربی می توان از انواع مواد اسیدی برای کار های حساس و از مواد شیمیایی خوردنده مانند تینر یا بنزین استفاده کرد. ایستافو

 

رنگ اپوکسی

 

یک مشکلی که برخی صنعتگران با آن مواجه هستند ایجاد حفره . سوراخ . فاصله و یا شیار بر روی سطح فلز یا سازه فلزی است که اگر آن را با وصله ای بپوشانند تصویری زشت پدید می آید و یا با جوشکاری آن را پر کنند که کاری هزینه و زمان بر است. پیشنهاد ایستافو بنا بر تجربه. استفاده از بتونه سنگی میباشد. بتونه سنگی همانگونه که از نامش پیداست سفتی و استحکامی مانند سنگ دارد و در آغاز بصورت خمیر با حلالی چسبنده است که میتوان از ان برا پر کردن انواع شیار ها استفاده کرد و سپس سطح آن را رنگ کاری نمود.

نویسنده : امیر قاسم نژاد

منبع : واحد تولید محتوا ایستافو

CATALOG DOWNLOAD