مقالات ایستافو سایبان پارکینگ

وال پست چیست

فنی مهندسی

وال پست (مهاربند دیوار) 


 

 

در ابتدای امر لازم بذکر است این مطلب با توجه به زلزله اخیر در کرمانشاه ، سر پل ذهاب و دیگر مناطق اطراف که منجر به تخریب بعضی ساختمانها شد تهیه و تدوین گردیده است. 

 

عکسها و فیلم های بعد از وقوع زلزله کرمانشاه دارای نکته ای مهم در تخریب دیوار های خانه ها بود. که عدم وجود وال پست دلیل اصلی آن بوده است..


 

 وال پست چیست؟ 

wall post

 

وال پست ( مهاربند دیوار) ستون یا فرم های فلزی است که در قاب های اصلی ساختمان بتنی و فولادی نصب می شوند د وظیفه ی مهار دیوار های آجری ، سفالی یا بلوکی را دارا می باشند.

 

در ساخت وال پست استفاده از مقاطع استاندارد و سبک فلزی مانند پروفیل ،نبشی یا ناودانی طبق مقررات ملی ساختمان  مبحث هشتم و چهارم و آیین نامه ۲۸۰۰ ایران الزامی است.

 

مقاطع وال پست به عنوان عناصر سلب و منطبق کننده برای دیوار چینی ساختمان شناخته می شوند.

 

چرا وال پست الزامی است؟

 

با توجه به نیرو های وارد به ساختمان و به طبع  آن قابهای آن ، مانند ( زلزله . طوفان . ضربه) امکان دفرمگی یا تغییر شکل قاب ها وجود دارد که این عامل باعث شکستیگی و تخریب دیوار خواهد شد و مقاومتی از خود جهت مهار نشان نخواهد داد.

ایستافو

 

درساختمان های بتنی جهت اجرای وال پست به وسیله کاشت رول بولت و نصب صفحه ستونهای فولادی مقاطع را به آهنها جوشکاری و متصل می نمایند.

و در ساختمانهای فولادی این موضوع نیز با جوشکاری به تیرها و قابها نصب وال پست راحت تر است.

 

اجرای وال پست به دو صورت افقی و عمودی اجرا میگردند و بندکشی دیوار های ساختمان بر مبنای مقاطع وال پست اجرا میگردند.

 

همچنین در برخی از وال پست ها در جهت نصب فرم های پنجره های ساختمان نیز بصورت ترکیبی استفاده می شود.

 

با توجه با اینکه دیوار ها بصورت سنتی و با مصالح اجری سفالی یا بلوکی ساخته می شوند و ترد و شکننده هستند و نیز سنیگن با افزایش ارتفاع قابها استفاده از مهار بند های فلزی با مقاطع بزرگتر و یا بصورت جفت(دوبل) که یک عضو سلب نیرو پذیر است اجرا میگردند.

 

و در آخر ، اجرای وال پست در مقایسه با اجرای ساختمان جزئی ناچیز و کم هزینه محسوب می شود ولی در هنگام بروز عواملی چون زلزله نقش بسزایی در مهار بندی دیوارها و عدم تخریب آنها دارند. متاسفانه برخی سازندگان و به طبع آن ناظرین پروژه ها کم توجهی کرده و حاضر نیستند از این مهم پیشگیری نمیاند.

 

نویسنده : مهدی قربانی

منبع : واحد تولید محتوا ایستافو

CATALOG DOWNLOAD