مقالات ایستافو سایبان پارکینگ

سیم بکسل و کاربرد آن

فنی و مهندسی

کابل یا سیم بکسل و کاربرد آن چیست؟


 

ایستافو سایبان پارکینگ

کابل یا سیم بکسل مجموعه ای تشکیل شده از چند رشته سیم مفتولی است که بصورت مارپیچ پیرامون یک مغزی پشمی فشرده تابیده شده اند و یک طناب فولادی را بوجود آرده اند.
سیم بکسل جز عضو هایی هستند که فقط در جهت کشش نیرو قابلیت استفاده دارند و در مقابل فشار کارایی ندارند. از سیم بکسل برای نگهداری و مهار و همچنین نگه داشتن انواع سازه های فلزی و حتی بتنی مورد استفاده قرار میگیرد. مانند استفاده در صنایع آسانسور و انواع بالا بر های ساختمانی و صنعتی. استفاده جهت مهار انواع کنسول ، بار و سایبان ، مهار و نگه دارنده انواع پل ها و راهرو ها و همچنین استفاده در ماشین آلات مانند انواع جرثقیل ها .
استفاده از سیم بکسل در صنایع فلز سازی امروزه دارای تنوع مصرف می باشد زیرا دارای هزینه کمتر نسبت به زنجیر و حتی عضو های فولادی هستند.
اتصال سیم بکسل ها نیز دارای تشکیلاتی است . برای مهار و اتصال ابتدا و انتهای سیل بکسل معمولا از بست هایی پیچ دار(کرپی) بصورت تکی یا چندتایی استفاده میشود همچنین برای ایجاد کشش در سیم بکسل جهت برطرف کردن خمش آن از عضوی بنام مهارکش استفاده می شود. مهارش ابزاری است سه قسمتی.1.قلاب رزوه دار 2. پوسته دو سر رزوه دار 3. حلقه بسته رزوه داری.
بعد از اتصال سیم بکسل به مهار کش ، قسمت رزوه دار مهارکش را پیچانده و این امر باعث کوتاه شده مهار کش و در نتیجه کشش سیم بکسل می شود.

 

سایبان خودرو سازه فلزی


سیم بکسل ها دارای انواع گوناگونی از لحاظ اندازه و جنس مصرف دارند. مانند . گالوانیزه دار ، بدون گالوانیزه ، استیل و بر حسب نیاز دارای اندازه های گوناگونی هستند که در بازار از لحاظ ابعاد قطر شناخته می شوند.
عوامل اصلی که جهت انتخاب سیم بکسل باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از
1.  مقاومت در مقابل سایش
2.  مقاومت در مقابل فرسودگی
3.  مقاومت در مقابل لهیدگی
4.  مقاومت در مقابل پارگی
5.  هرچه قطر سیم‌ها کمتر باشد، انعطاف آن زیادتر و مقاومت فرسودگی آن بیشتر است.

نویسنده : مصطفی حسینی

منبع : واحد تولید محتوا ایستافو

CATALOG DOWNLOAD