مقالات ایستافو سایبان پارکینگ

انرژی ها

فنی و مهندسی

انرژی های تجدید پذیر و ناپذیر


 

نفت

نفت خدمت بزرگی به انسان ها کرده است و تقریبا همه ی ماشین ها با این سوخت در حرکت هستند. نفت برای همه افراد دنیا روشنایی و گرما فراهم می کند.

 

 
 سوله سبک سایبان پارکینگ سازه فلزی

 

نفت خام

نفت خام به زبان لاتین روغن سنگین گفته می شود که از زمین استخراج می گردد. نفت خام اگر به همان حالت اولیه باقی بماند کمتر می توان استفاده کرد و به همین دلیل باید نفت خام را تصفیه (تقطیر) کرد زیرا نفت از مواد جامد ، مایع و گاز تشکیل شده است. تصفیه نفت به کمک حرارت صورت می پذیرد و مواد مختلف از نفت خام جدا می گردد ، بنزین اولین محصول نفت بعد از تصفیه است و بعد از آن گاز استخراج می شود.

کشور ایران از جمله کشور هایی است که از منابع انرژی بسیاری برخوردار است و از انجا که در میان دو منبع بزرگ انرژی جهان از شمال (خزر) و از جنوب (خلیج فارس) قرار دارد درسطح بین المللی از جایگاه بسیار ویژه ای بر خوردار است. کشور ایران 10 درصد منابع کشف شده ی نفت را دارا است . ایستافو

 

سکو های نفتی

سکو های نفتی یک سازه عظیم است که به صورت ثابت در بستر دریا یا به صورت یک جزیره مصنوعی شناور در آب شناور هستند.

انواع سکو های نفتی

1- سکوی ثابت

2- سکوی نیم شناور

3- پایه کششی

4- شناور حفاری

5- شناور اف پی اس او

6- سکوی جکاب

 

    نصب بیلبورد  سوله خرپاییسایبان خودرو
 

 

گاز های طبیعی

کشور ایران 15 درصد منابع گازی جهان را در اختیار دارد که رتبه دوم گاز طبیعی در جهان می باشد.

 گاز های طبیعی هنگام استخراج دارای ناخالصی هایی هستند مانند شن ، ماسه ، گازهای اسیدی و ... که باید در پالایشگاه های گاز تصفیه شوند.

مشخصات گاز طبیعی

گاز طبیعی بی رنگ و بی بو و سبک تر از هوا هستند و به دلیل بی بو بودن گاز در ایستگاه های ورودی شهر به آن بو اضافه می کنند برای ایمنی بیشتر مصرف کنندگان.

عوامل موثر بر سوخت کامل گاز طبیعی تامین هوای کافی برای سوختن کامل گاز می باشد و برای هر متر مکعب گاز باید حدود 10 متر مکعب هوا اضافه کرد.

مزایای انرژی گاز

1- نیروگاه های گازی ، گاز گلخانه ای کمی تولید می کنند.

2- هزینه کم در ساخت نیروگاه

3- زمان ساخت کم نیروگاه

4- اقتصادی ترین روش برای تولید برق

معایب انرژی گاز

1- گاز طبیعی انرژی تجدید ناپذیر است.

2- گاز های سمی حاصل از سوختن باعث اسیدی شدن باران می شود.

3- گاز تمیزترین سوخت فسیلی است اما آلودگی گازی (دی اکسیدکربن و...) اثزات جدی روی محیط می گذارند.

 

انواع گاز طبیعی

1- گاز ساختگی

2- گاز ستنتزی

3- گاز شهری

4- گاز شیرین

5- گاز طبیعی

6- گاز طبیعی فشرده (CNG)

 

میدان گازی پارس جنوبی

میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است که این میدان بین کشور ایران و قطر مشترک است. انرژی این میدان در صورت برداشت کامل تا 10 سال کره زمین را تامین می کند. مساحت این میدان 9700 کیلومتر مربع می باشد و 3700 کیلومتر مربع آن در آب های سرزمینی ایران است که 50 درصد ذخایر گاز ایران و 8 درصد از ذخایر گاز جهان را در خود جای داده است.

 

طرح های توسعه میدان گاز پارس جنوبی

ایران توانسته 10 فاز تولید گاز پارس جنوبی را به بهره برداری برساند.کشور ایران با وجود تحریم ها برای توسعه و بهره برداری فازهای دیگر از شرکت های داخلی مانند شرکت مپنا و شرکت سپانیر و شرکت آریا نفت شهاب و... بهره گرفته است.

 

 ساخت سوله پوشش upvc سقف استخر
 

 

انرژی آب

انرژی آب انرژی می باشد که از نیروی آب های جاری به دست می آید و انرژی حاصل از نیروی آب تولید انرژی الکتریسیته می شود. امروزه حدود 20 درصد از انرژی الکتریسیته جهان از طریق توان آبی تامین می شود. انرژی برقی آبی از انرژی های تجدید پذیر است. در این نیروگاه ها آب به سمت توربین ها هدایت می شود و هنگام برخورد با توربین ها باعث چرخش آنها شده و  توربین ها انرژی حرکتی آب را به انرژی برق تبدیل می کند.

 

مزایای انرژی آبی

1- انرژی برقی آبی از انرژی های تجدید پذیر است و فرآیند مصرف آب ندارد.

2- فرآیند تولید برق 24 ساعته می باشد و بدون توقف انرژی برق تولید می گردد.

3- نیروگاه های آبی آلودگی ایجاد نمی کنند.

4- انرژی آبی عمر بالایی دارند.

5- آب پشت سد منبعی برای آبیاری مزارع کشاورزی استفاده می گردد.

6- آب پشت سد می تواند محلی برای تفریح و گردشگری باشد.

 

مشکلات انرژی آبی

1- هزینه ساخت بسیار بالا و استاندارد ساخت پیچیده و امنیتی بالا

2- آب پشت سد باعث غرق شدن قسمتی از محیط اطراف می شود و در زیست بوم آن محل تاثیر می گذارد.

3- در نظر گرفتن احتمال یخ زدگی آب در خط لوله و مسیر آب.

 

 ایستافو ساخت تیر ورق جوشکاری زیرپودری
 

 

انرژی برق

نیروگاه برق

مجموعه ای از تاسیسات صنعتی می بشند که برای تولید برق ساخته و استفاده می شوند. این نیروگاه ها بسته به نوع تکنولوژی بکار رفته انرژی الکتریکی تولید می کنند مانند انرژی شیمیایی ، گرانشی ، هسته ای و ... .

امروزه توربین های متصل به ژنراتورهای الکتریکی بیشترین حجم انرژی الکتریکی را تولید می کنند و به کمک این توربین ها انرژی ّ ویا بخار یا سوخت به ژنراتور منتقل شده و انرژی الکتریکی تولید می گردد.

 

انواع روش های تولید برق

1- توربین بخار : 80 درصد برق دنیا از طریق توربین های بخار در نیروگاه های هسته ای و حرارتی و ... تولید می شود مانند نیروگاه های هسته ای و حرارتی و ... . مزایای توربین های بخار سازه ساده و هزینه کم نگهداری و تعمیر و راندمان بالا و ... می توان نام برد.

2- پنل خورشیدی : انرژی خورشید تجدید پذیر است و هزاران بار بیشتر از سایر انرژی ها ، انرژی تامین می کند. انرژی خورشیدی آلودگی تولید نمی کند اما تولید انرژی خورشیدی گران است و امکان ذخیره و استفاده ازآن دشوار است و برای تولید انرژی خورشیدی مناسب به مساحت زیادی نیاز است.

کشور ایران با داشتن 300 روز آفتابی از نظر پتانسیل انرژی خورشیدی جزء بهترین کشور ها محسوب می شود و با توجه به این مزیت امروزه سقف سایبان پارکینگ خودرو ها را به دلیل داشتن موقعیت عالی با پنل های خورشیدی می پوشانند.

3- توربین های برقی آبی : سد ها و نیروگاه های آبی بزرگترین منابع انرژی تجدید پذیر هستند و 20 درصد انرژی الکتریکی جهان را تامین می کند و نیروگاه های آبی انرژی رایگان را در اختیار می گذارد و هیچگونه آلودگی را ایجاد نمی کند ولی تاسیس این نیروگاه ها بسیار بالا است و همچنین آب پشت سد باعث تغییر زیست بوم آن محیط می شود.

4- توربین بادی : توربین های بادی انرژی جنبشی باد را تبدیل به انرژی برق می کنند.از مزایای آن پاک بودن انرژی و بدون تولید هیچگونه آلودگی است و انرژی باد رایگان است ، انرژی باد نامحدود است. معایب انرژی باد می توان به ایجاد آلودگی صوت و غیر قابل پیش بینی بودن وزش باد و هزینه بالای ساخت و نصب توربین ها اشاره کرد.

 

 

نویسنده : امیر قاسم نژاد

منبع : واحد تولید محتوا ایستافو

 

 

 

CATALOG DOWNLOAD