مقالات ایستافو سایبان پارکینگ

تیرورق چیست

فنی و مهندسی

تیرورق چیست


 

 

"تیرورق چیست"

تیر ورق سازه ای است مرکب از اتصال چند صفحه فولادی که خلاف تیرآهن که به روش ریختگی و یکپارچه تولید میشود، بروش جوشکاری تهیه میشود. و برای مقاطعی که امکان تولید حداقلی تیر آهن وجود ندارد . تولید میشود.

در ساخت تیر ورق می توان از ورق های فولادی با ضخامت بالا و بدون محدودیت استفاده کرد و مقاطعی مانند I . H مربع یا چندضلعی تولید کرد برای اتصال تیر ورق ها به یکدیگر ابتدا صفحات فولادی توسط دستگاه برش CNC برشکاری میشود بصورت تسمه(نوار) درمیآیند و با توجه به نوع طرح به یکدیگر توسط جوشکاری عمدتا زیرپودری متصل میشوند. لازم بذکر است جوشکاری زیرپودری توسط دستگاه انجام میگیرد خطای انسانی را کامل حذف مینماید و از طرفی دارای قدرت نفوذ بیشتر است تا بتواند رفتار ساختار تیرورق را به روش ریختگی میل دهد

تیر ورقساخت تیر ورق

تیر ورق ها توسط پوشش های اپوکسی یا زینک کرومات و یا پلی اورتان پوشانده میشوند تا از زنگ زدگی و پوسیدگی جلوگیری نمایند.

موارد استفاده تیرورق ها علاوه بر ساختمان های بلند مرتبه و یا پل ها در مورادی مانند سایبان پارکینگ . سایبان سردرب و کنسول و اغلب بصورت برشکاری منحنی و همچنین برشکاری مقاطعی مانند دایره بیضی مربع و ... اشکال زیبایی را خلق میکند و به عنوان شاسی یا ستون اصلی در موارد نام برده استفاده میشنود.

میتوان تیرورق ها را نسل جدید تیرها نامید که از تیر اهن . ناودانی و دیگر مقاطع پیشه گرفته و دارای استحکام و صلبیت بالاتری است و از طرفی دست طراح را در طراحی تیر ها باز میگذارد.

نویسنده : مهدی قربانی

منبع : واحد تولید محتوا ایستافو

 

 ایستافو تیر ورق سایبان تیر ورق

 

CATALOG DOWNLOAD